בקע מפשעתי

דבר שכיח בכל אוכלוסייה עם תווך גודל בין בליטה סמויה מן העין לנפיחות מרשימה, סוג הניתוחים:

1.  "פתוח", הניתוח מתחיל עם חיטוי וכיסוי של אזור המפשעה וחתך מעל הבקע.   במהלך הניתוח הבקע הוחזר לבטן והפגם נסגר על יד אריגה בלבד או תוספת תלאי לחיזוק הרקמות לפי הנדרש.  את האריגה אני עושה בשיטה קנדית המפורסמת ממרכז שולדייס בטורונטו. קנדה. השיטה נהיית השיטה המועדפת במרכזים רבים. בעולם בגלל אחוז הגבוה של הצלחות.  השיטה פותחה על ידי ד"ר אדוורד שולדייס בשנות מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1884, תוספת תלאי סינטטי לחיזוק הרקמות יוזם על ידי ד"ר ארבינג ליכטנשטיין מלוס אנג'לס.  אחוז ההצלחה גבוה, הכאבים לאחר הניתוח סבירים וסיבוכים נמוכים. השיטה הפכה להיות המועדפת המרכזים בעולם בשלוש העשורים האחרונים.

ניתן לבצע את הניתוח כנ"ל בכל סוגי הרדמה, כולל מקומית, אזורית וכללית לפי מצב המטופל והערכה של המרדים. משך השנים עשיתי אלפי ניתוחים כאלו. לנוחיות המטופל, המרדים מוסיף סדצייה דרך הוריד.  סדצייה מוריד תחושה של מתח. בתום הניתוח, המטופל עירני ויכול להשתחרר בו ביום.

    • 2.  תיקון "סגור":  שיטה לפרסקופיה, נחשבת סגור בגלל שנעשה על ידי חתכים קטנים שדרכם מחדירים מכשור צר למישור תחת לשרירי המפשעה.  חור אחד ליד ימיני, אחד לשמאלי ואחד למצלמת וידיאו שמראה את כל הרקמות בדיוק גבוה, High Definition. תיקון הפגם מבוסס על גילוי הפגם, החזרת הבקע הבולט פנימה והידוק תלאי סינטטי לכסות את הפגם.  התלאי הוכנס מגולגל ונפרס בפנים. דרך אותם חורים, ניתן לתקן בקעים בשתי המפשעות במידה הצורך. ברכישת הנסיון, גם בקעים די גדולים ניתן לתקן בשיטה הזו. מאז ייזום השיטה בשנות התשעים, השימוש בה רק עולה, וזה עקב מיעוט הכאבים, החזרה מהירה לשיגרה, אחוז הצלחה גבוה ומיעוט הסיבוכים.  עקב הצורך בהרפיה של שרירי הבטן, ניתוח לפרסקופיה נעשה תחת הרדמה כללית.
    • רוב המטופלים שמגיעים אליי לייעוץ בוחרים בשיטה הלפרוסקופית. בערך 15% של הניתוחים נעשה בשיטה פתוחה. הסיבה לבחור בשיטה פתוחה תלויה על מבנה הגוף, גיל, ניתוחים קודמים, הוראה נגד הרדמה כללית ורצון המטופל.
    • 3.  תיקון בקע טבורי.  בקע בטבור שכיח בילדים, נשים וגברים.   ניתן לתקן את הבקע בשיטה פתוחה או בלפרוסקופיה.  בשיטה פתוחה, חותכים מעל הבלט, מחזירים אותו פנימה וסוגרים את הפגם על ידי תפירה/אריגה בלבד או עם תוספת רשת.  החלטה לשימוש ברשת נעשה לפי גודל הפגם ואיכות הרקמות. בשיטה לפרוסקופית, מחדירים מכשור כנ"ל בצד של הבטן, רחוק מהטבור, כדי לראות היטב את הקו אמצע של הבטן.  הרקמה הבולטת נמשכת פנימה, והפגם נסגר על ידי רשת סינטטי עם או בלי תפירה של הפגם, תלוי על גודלו. חשוב לציין שיש מטופלים שכל אורך קו האמצע שלהם חלש וכדי למנוע הופעת בקע נוסף בעתיד מעל הטבור, לפעמים צריך להרחיב את תווך התיקון מעבר לטבור.